Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Co warto wiedzieć o kontaktach elektrycznych?

Projektowanie instalacji elektrycznej w swoim nowo zbudowanym domu to bardzo istotna czynność. Składa się na nią odpowiedni dobór przewodów, praktyczne rozplanowanie miejsc na gniazdka i włączniki, a także sam zakup tych urządzeń. To, jakie włączniki światła oraz kontakty elektryczne podepniemy pod obwód ma istotny wpływ na późniejsze jego działanie.

Projektowanie instalacji elektrycznej w swoim nowo zbudowanym domu to bardzo istotna czynność. Składa się na nią odpowiedni dobór przewodów, praktyczne rozplanowanie miejsc na gniazdka i włączniki, a także sam zakup tych urządzeń. To, jakie włączniki światła oraz kontakty elektryczne podepniemy pod obwód ma istotny wpływ na późniejsze jego działanie.

Należy pamiętać, aby gniazda rozmieszczać z głową i w tym wypadku nie oszczędzać. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że kilka podpiętych do jednego obwodu urządzeń nie będzie w stanie razem funkcjonować, gdyż będą produkowały one nadmiar mocy. Dojdzie wtedy do odłączenia obwodu poprzez wybicie bezpieczników. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w kuchni, dlatego tam warto skupić swoją uwagę i dzielić obwody tak, jak to tylko możliwe.
Jak dzielimy gniazda elektryczne?

Najpopularniejszym podziałem gniazdek będzie ten oddzielający elementy podtynkowe od natynkowych. Gniazda podtynkowe charakteryzują się sposobem montażu z tzw. puszki elektrycznej. W czasie tworzenia instalacji w ścianie wywierca się otwory, do których umieszcza się plastikowe elementy, a w tych z kolei znajdują się przewody wychodzące ze ściany. Gniazda te za pomocą specjalnych uchwytów mocuje się wewnątrz puszki, przez co ich zewnętrzna strona jest idealnie dopasowana do ściany. Kontakty natynkowe występują już w formie sześcianów i służą do mocowania ich, kiedy instalacja elektryczna przebiega odpowiednimi profilami na zewnątrz. Do ściany utwierdza się je za pomocą wkrętów i dybli.

Do wyboru posiadamy zarówno gniazdka pojedyncze, jak i podwójne, jednak z tym raczej każdy się już spotkał. Ponadto istnieją wersje z bolcami, do których podpina się przewód ochronny, a także bez bolców, jednak już zdecydowanie rzadziej.

Inteligentne gniazda elektryczne

Zaskakujący jest fakt, iż inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup gniazdka smart do domu. Takie gniazda wpina się z reguły do zwykłych kontaktów, lecz istnieją też te wpinane bezpośrednio do sieci. Jak się okazuje, gniazda smart posiadają możliwość połączenia się z naszym routerem wifi, dzięki czemu możemy nimi bez ograniczeń sterować z poziomu odpowiedniej aplikacji w naszych telefonach.

Takie rozwiązanie może nam jako domownikom niejednokrotnie wybaczyć błąd w postaci zostawienia podpiętego do kontaktu urządzenia elektrycznego i wyjścia z domu. Dzięki gniazdom smart wzrasta poziom bezpieczeństwa, gdyż niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, możemy wyłączyć zasilanie gniazda, a tym samym zapobiec tragedii.
Jak montujemy gniazdo elektryczne?

Weźmy za przykład gniazdo podtynkowe jednofazowe z bolcem na przewód ochronny. Do jego podpięcia potrzebne będą nam trzy przewody wychodzące ze ściany i znajdujące się w puszce. Na samym starcie musimy pamiętać, aby wyłączyć bezpieczniki najlepiej we wszystkich obwodach idących na gniazda. Dla zwiększenia pewności możemy jeszcze zmierzyć napięcie potencjometrem.

Kiedy mamy pewność, że porażenie prądem nam nie zagraża, możemy przejść do wykonywania czynności. Początkowo, z wszystkich trzech przewodów zdejmujemy fragment izolacji. Następnie odróżniamy, że przewód fazowy ma kolor brązowy, niebieski to przewód neutralny, a zielono-żółty uziemienie.

Gniazdka ustawiamy tak, żeby bolec był w najwyższym punkcie i podpinamy kolejno:

Brązowy do lewej strony
Żółto-zielony do bolca
Niebieski do prawej strony

Mając już podpięte kable zostaje włożyć nam gniazdo do puszki, dokręcić śruby od uchwytów, a następnie całą obudowę.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić...

Dodaj komentarz