Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

CO ZROBIĆ, ABY ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE?

Dbałość o zdrowie psychiczne jest równie ważna jak dbałość o zdrowie fizyczne. Pewne codzienne nawyki mogą pomóc w utrzymaniu lub poprawie samopoczucia psychicznego.

Wiąże się to z przyjęciem pozytywnej postawy i zaangażowaniem w działania promujące zdrowie psychiczne. Wzmacnianie osobistych zasobów psychicznych (= mocnych stron i tego, co sprawia, że czujemy się dobrze) przygotowuje nas do lepszego radzenia sobie z krytycznymi okresami w życiu.

Poniższe elementy nie są „magiczną receptą” na dobre samopoczucie. Jest to po prostu kilka kroków, które mogą przyczynić się do dobrego samopoczucia psychicznego.

Rozpoznawanie swoich mocnych stron i respektowanie ograniczeń

W nowoczesnym społeczeństwie wydajność i doskonałość są wysoko cenione. Jednak istoty ludzkie nie są doskonałe i mogą być kruche. To normalne, że nie można być wydajnym, szczęśliwym czy błyskotliwym przez cały czas.

Ważne jest, aby poświęcić czas na lepsze poznanie samego siebie (np. poprzez lekturę, rozmowę z członkami rodziny lub specjalistą). Pozwala to określić swoje możliwości i zaakceptować ograniczenia.

Przetwarzanie wydarzeń życiowych na poziomie emocjonalnym jest normalnym, koniecznym procesem i nie musi być objawem choroby. Proces ten może być również czasochłonny. Dlatego ważne jest, aby być pobłażliwym dla samego siebie. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz poprosić o wsparcie rodzinę lub specjalistów (patrz również „Rozmowa o tym”). opieka zdrowotna

Dbałość o siebie i swoje ciało

Dbanie o siebie jest sprawą bardzo osobistą. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, a każda osoba musi użyć tych, które najbardziej jej odpowiadają. Aktywność fizyczna jest użytecznym narzędziem w walce z napięciem, niezależnie od tego, czy jest to uprawianie sportu, czy spacer na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby być aktywnym, wyjść z domu i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Po fazach aktywności mogą następować fazy odpoczynku. Okresy odpoczynku pozwalają nam na „odłączenie się”, a tym samym na spokojną refleksję i docenienie wydarzeń dnia. Chociaż sen jest ważny, wychodzenie z domu, samo lub w towarzystwie, również może pomóc w relaksie. Satysfakcjonujące życie seksualne lub dobrze przeżyta duchowość mogą być również korzystne dla zdrowia psychicznego.

Kultywowanie indywidualnej kreatywności i umiejętności

Wyobraźnia i umiejętności każdego z nas często tylko czekają, by je wyrazić lub rozwinąć. Nigdy nie jest za późno, aby spróbować nowej aktywności i odkryć nową rozrywkę lub wznowić edukację.

Działania twórcze pozwalają na wyrażenie pozytywnych lub negatywnych emocji bez użycia słów. Pozwala to na uwolnienie napięć i zmartwień.

Uczenie się czegoś nowego i rozwijanie swoich umiejętności stymuluje umysł, wzmacnia poczucie własnej wartości i przełamuje codzienną rutynę. Może to być również przydatne, na przykład, na poziomie zawodowym.

Kantony, gminy i miasta często oferują bogaty program zajęć kulturalnych, artystycznych, sportowych lub edukacyjnych dla dorosłych. Niektóre z nich są bezpłatne. Różne organizacje mogą zaoferować wsparcie dla osób o skromnych dochodach. Nie wahaj się poszukać informacji na ten temat w swoim regionie.

Nawiązywanie i pielęgnowanie relacji społecznych

Człowiek jest istotą społeczną, która spełnia się także poprzez relacje z innymi. Niektórzy ludzie mają większą potrzebę relacji społecznych niż inni. Ważne i pożyteczne jest pielęgnowanie relacji ze swoim otoczeniem, czy to rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami czy innymi członkami społeczeństwa.

W niektórych przypadkach można oprzeć się na przyjaciołach, aby dzielić się radościami i smutkami. Ważne jest, aby znaleźć w sobie odwagę, by zrobić krok w kierunku innych i otworzyć się na nawiązywanie kontaktów, nawet jeśli nie zawsze jest to łatwe.

  1. Rozmowa i słuchanie pomagają uporządkować myśli, pomagają rozładować napięcie i przynoszą ulgę. Czasami rozmowa o swoich problemach z kimś innym daje nowy punkt widzenia i pomaga znaleźć rozwiązania.
  2. Istnieją również tzw. grupy samopomocy, które oferują różne formy wsparcia. Na spotkaniach peer-to-peer (= osoby w tej samej sytuacji) możesz porozmawiać o swojej sytuacji i uczuciach. Taka wymiana zwykle daje poczucie bycia zrozumianym bez osądzania.

Można też porozmawiać o swoich problemach z różnymi specjalistami, których zadaniem jest wysłuchanie i udzielenie wsparcia w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Zwrócenie się o pomoc nie jest oznaką słabości, wręcz przeciwnie (patrz również „mówienie o tym”).

„Dbaj o siebie!”

Film poświęcony jest dziesięciu etapom zdrowia psychicznego. Przedstawia je poprzez codzienne sytuacje, czyniąc je dostępnymi dla każdego, niezależnie od jego sytuacji życiowej, pozwalając nie tylko na ich zrozumienie, ale także na zastosowanie w praktyce. Jest on skierowany w szczególności do matek i ojców, zachęcając ich do dbania o własne zdrowie psychiczne i uświadamiając im, jak ścisły jest związek między nim a zdrowiem ich dzieci. Głównym przesłaniem jest zachęcenie ludzi do szukania pomocy i wsparcia, zarówno we własnym środowisku, jak i w profesjonalnych usługach.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

You may also like...

Dodaj komentarz