Jaki kocioł gazowy kupić? Wymagania dotyczące kotłowni gazowych
Kocioł gazowy to oszczędność miejsca w kotłowni, łatwe sterowanie, bezobsługowość, a także szereg zabezpieczeń i… możliwość uzyskania dofinansowania. Jaki kocioł gazowy wybrać? Jakie wymagania musi spełnić kotłownia?
Kotły gazowe to wygoda użytkowania na co dzień i komfort cieplny domowników bez konieczności nadzorowania pracy urządzenia czy składowania opału – jak ma to miejsce w przypadku kotłów stałopalnych . Poniżej wyjaśniamy czym różni się kocioł jednofunkcyjny od kotła dwufunkcyjnego. Podpowiadamy też jakie wymogi techniczne musi spełniać kotłownia nim wstawimy do niej urządzenie grzewcze.
Jakie warunki techniczne musi spełniać kotłownia gazowa?
Kotłownia na gaz musi spełniać szereg wymagań dotyczących bezpieczeństwa i instalacji. Podstawowym aktem prawnym, który zawiera wytyczne dotyczące projektowania kotłowni jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument uwzględnia przy tym podział w zależności od łącznej mocy cieplnej zainstalowanych urządzeń na te do 30 kW, od 30 do 60 kW i od 60 do 2000 kW.
Jeśli chodzi o kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW powinny być one instalowane w pomieszczeniach tzw. nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz pomieszczeniach technicznych lub przewidzianych na kotłownię. Pomieszczeniem nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi jest miejsce, w którym osoby przebywają krócej niż 4 godziny na dobę. Może to być np. łazienka, wydzielona kuchnia, pralnia, przedpokój czy garderoba, które, oczywiście, powinny spełniać wymagania dotyczące kubatury i wentylacji.
Ile miejsca potrzebuje kocioł gazowy?
Przy montażu kotła gazowego warto pamiętać też o przestrzeni jaką powinien mieć wokół siebie. Zazwyczaj są to urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca, a co więcej – ich obsługa wymaga zwykle dostępu tylko od przodu. Przy zakupie kotła należy dowiedzieć się jakie są zalecenia producenta w tej kwestii. Zazwyczaj producenci zalecają, by po bokach kotła wiszącego pozostawić szczeliny o szerokości od 1,5 do 2,5 centymetra, a na dole 25 cm, co umożliwi swobodne podłączenie do niego rur. Więcej miejsca potrzebuje kocioł stojący. Szukasz odpowiedniego, dopasowanego do Twoich potrzeb kotła gazowego? Wejdź na defro.pl/kotly-gazowe i dowiedz się więcej!
Rodzaje kotłów – kotły jedno i dwufunkcyjne
Ze względu na sposób podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) rozróżnia się kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwszy z nich podgrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania i c.w.u. w osobnym zbiorniku umieszczonym obok kotła. Kocioł dwufunkcyjny (który ogrzewa wodę do instalacji c.o. oraz c.w.u.) ciepłą wodę użytkową ogrzewa przez znajdujący się w kotle wymiennik płytowy. Jak wskazuje jego nazwa, pełni dwie funkcje.
Kotły gazowe wysokiej jakości mają nawet 5 lat gwarancji. Producenci oferują także rozbudowaną sieć instalatorów i serwisantów. Do tego należy dodać wysoką sprawność urządzeń i dużą modulację mocy. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku budynków, które nie mają możliwości przyłączenia do sieci gazowej, można ogrzewać dom z zbiornika na gaz.