Nie zaleca się stosowania produktów toksycznych i narażenia na promieniowanie w miejscu pracy.
Aktywność sportowa:W ciąży zdrowa kobieta ma mniejszą tolerancję na wysiłek fizyczny. Wygodne jest umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Polecamy spacery, pływanie i ćwiczenia wyuczone podczas edukacji matki. Nie zaleca się uprawiania agresywnych sportów, zawodów lub powodujących zmęczenie.
Podróżujesz: Podróże generalnie nie są przeciwwskazane. Nie zaleca się podróżowania do miejsc o złych warunkach sanitarnych. Pod koniec ciąży musi unikać długich podróży. Podróż samolotem nie jest przeciwwskazana.
Stosunek seksualny:Jeśli ciąża przebiega w naturalny sposób, nie musisz zmieniać ani przerywać swoich nawyków seksualnych, o ile nie jest to dla Ciebie uciążliwe. Gdy brzuch zaczyna rosnąć, związek utrzymywany w zwyczajowej pozycji może być niewygodny, w tym przypadku może uciekać się do wygodniejszych pozycji.
Musi unikać współżycia w przypadku krwawienia z narządów płciowych, które może być źródłem przedwczesnego porodu lub odejścia wody. Zaleca się unikanie stosunków seksualnych w ostatnich 2-3 tygodniach ciąży.
Zmiany zachodzące w twoim ciele:
- Może czuć się bardziej wrażliwa i emocjonalna, a czasami zmęczona.
- Zauważysz większą pigmentację skóry, a czasem pojawianie się smug.
- Zwiększa się rozmiar piersi, sutek jest bardziej wrażliwy i może pojawić się mleko przed końcem ciąży.
Nie zaleca się manipulacji sutkami. Nudności i wymioty, zwłaszcza w godzinach porannych, są częste w pierwszych miesiącach ciąży, podobnie jak zgaga w drugiej połowie ciąży. W każdym przypadku wskazane jest pójście do lekarza.
- Często występują zaparcia i hemoroidy. Staraj się stosować dietę bogatą w błonnik, soki i płyny. Nie należy przyjmować środków przeczyszczających bez porady lekarza.
- Żylaki są częste, zwłaszcza w końcowym okresie ciąży. Unikaj obcisłych ubrań. Nie stój w tej samej pozycji przez wiele godzin. Odpocznij z podniesionymi nogami. Zaleca się stosowanie rajstop elastycznych do pasa.
- Ból pleców pojawia się głównie pod koniec ciąży, kiedy ciężarna zmienia pozycję ciała w celu wzrostu płodu.
- Ból pleców pojawia się głównie pod koniec ciąży, kiedy ciężarna zmienia pozycję ciała w celu wzrostu płodu.
- Staraj się utrzymywać wyprostowaną pozycję podczas siedzenia, unikaj podnoszenia nadmiernych ciężarów, a podczas odpoczynku używaj twardego materaca.
- W czasie ciąży wzrasta potrzeba i częstotliwość oddawania moczu, co może powodować konieczność wstawania w nocy.
Zapobieganie zakaźnym chorobom zakaźnym:
Wskazane jest zachowanie ostrożności w kontakcie z kotami i innymi zwierzętami domowymi. Nie wolno mu jeść surowych lub niedogotowanych mięs i jajek oraz niezbyt przyprawionej kiełbasy, będzie musiał myć ręce za każdym razem, gdy dotknie mięsa w kuchni i unikać spożywania świeżych warzyw bez ich prawidłowego umycia. Będzie musiał unikać kontaktu z jakimikolwiek zakaźnymi pacjentami.
Przygotowanie do porodu: Jest to działanie, które ma zapewnić parze aktywne życie i współpracę w okresie ciąży i narodzin dziecka. Dzięki informacjom zawartym w kursach staramy się zmniejszać lęk przed porodem, wyjaśniać rozwój stanu ciąży, porodu i technik asystowania medycznego, a także asystowania noworodkowi, z drugiej strony uczymy ich różnych technik relaksacyjnych, m.in. a także oddychanie, które należy adoptować w każdym momencie porodu, aby ułatwić jego rozwój i złagodzić ból.
Kiedy iść do ginekologa: Oprócz zalecanych wizyt okresowych należy zgłosić swojemu lekarzowi wszelkie anomalie, które występują głównie:
-
Intensywne i uporczywe wymioty
-
Biegunka
-
Ból podczas oddawania moczu
- Niezwykłe bóle głowy
- Obrzęk w częściach innych niż stopy lub kostki lub jeśli te nie ustępują podczas nocnego odpoczynku
Kiedy iść do kliniki lub szpitala:
-
Krwawienie z genitaliów
-
Krwawienie w genitaliach
- Utrata płynu w genitaliach
-
Intensywny ból brzucha
-
Intensywne skurcze macicy
- Wysoka gorączka
Kiedy wyczuwasz, że poród się zaczyna
- Rytmiczne skurcze macicy, coraz intensywniejsze i częściej trwające od 2 do 10 minut.
- Utrata wydzieliny z pochwy (zgadnij, że pękł woreczek wodny)
-
Utrata krwi z pochwy Rodzina
-
Rodzina
- Pielęgnacja skóry w ciąży
- Małe i proste rytuały wspierające elastyczność skóry i zapobiegające rozstępom
W czasie ciąży wzrost poziomu estrogenów prowadzi do wzrostu elastyczności skóry. Jednocześnie tkanka łączna znacznie się rozciąga w wyniku przybierania na wadze. Regularne masaże z użyciem naturalnych olejków mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom. W szczególności masaże brzucha są również sposobem na natychmiastowy kontakt z dzieckiem. Zobacz http://www.imw.lublin.pl/index.php/en/projekty/swiss-contribution
Co powoduje rozstępy?
Tkanka łączna skóry zaczyna się rozluźniać w pierwszym trymestrze ciąży na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Skóra rozciąga się, aby zapewnić dziecku przestrzeń potrzebną do rozwoju. To jednak prawdziwy test wytrzymałości. Elastyczne włókna tkanki podskórnej mogą się nadmiernie rozciągać, a nawet rozdzierać z powodu przybierania na wadze. Prowadzi to do rozstępów, zwanych również rozstępami.
Co pomaga w walce z rozstępami?
Najpóźniej w drugim trymestrze, kiedy „guz niemowlęcy” zaczyna być coraz bardziej widoczny, wiele kobiet zaczyna się martwić o rozstępy i możliwość pozostania na brzuchu i pośladkach nawet po porodzie. W tym okresie ważne jest, aby regularnie dbać o rozciągającą się skórę i ogólnie o siebie. Uspokajający dotyk może pomóc ci uświadomić sobie zmiany zachodzące w twoim ciele.
Rozstępów zwykle nie da się całkowicie uniknąć, ale regularne masaże olejkiem na rozstępy mogą zwiększyć elastyczność skóry i zapobiec ich tworzeniu się lub osłabić jej wygląd. Od początku ciąży do końca okresu laktacji codziennie masuj olejek lekkimi i okrężnymi ruchami na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Regularne masaże olejkami mogą też znacząco poprawić stan skóry, która ma już rozstępy.